CHP GAZİANTEP MİLLETVEKİLLERİ AKİF EKİCİ, YAŞAR AĞYÜZ ,MHP MİLLETVEKİLİ HASAN ÖZEDMİR GAZİANTEP ŞAHİNBEY BLD BAŞKANI ÖMER CAN VE GAZİANTEP ŞEHİT KEMAL BLD BAŞKANI METİN ÖZKARAGİLİN KATILDIKLARI MESLEK ODALARI TOPLANTISI GAZİANTEPTE GERÇEKLEŞTİ.

YÜRÜRLÜKTEKİ YASALAR

İŞYERİ AÇMA

Belediyelerin uyguladıkları harçları bir hayli yüksek bulunmaktadır, yeni işyeri

açanlar bir nebze gereken yapılmasının yanındayız, ancak bir çok esnafın kendi işyeri

olmadığı için mülkiyet sahipleri benim ihtiyacım var veya kiraları alabildiğine yüksek

tutması nedeniyle başka bir iş yeri değiştirmesine neden olduğu için yeni işyerine ruhsat

alma mecburiyeti doğmakta hem yeni işyerine yapacağı ocak ve havalandırma, badana

boya, taban döşemesi gibi vs. masraf yapmakta, ayrıca yeniden ruhsat alması gerekmekte

bazen yılda bile değiştirme mecburiyeti doğmakta.

DÜŞÜNCEMİZ

Aynı mesleği yapan esnaftan ruhsat harçlarının düşürülmesi veya aynı yıl içinde

değişen işyerinden ruhsat harcının alınmaması

A ) İşini yapıyor ise, harç bedelinin yarısının alınmasını talep etmekteyiz.

B ) İşini yapması halinde yeni bir iş olması nedeniyle Yönetmelik doğrultusunda

hareket edilmesinin ruhsat değişiminde yasanın uygulama yapılabilir olacağını

düşünmekteyiz.

Ayrıca İşyeri Açma Komisyonuna Mesleki Odanın Temsilcisi ilave edilerek mesleki açıdan sorun olup olmadığını, mesleki ustalık esnaflık belgesinin bulunup bulunmadığını veya nasıl ne şartlarda alına bileceğinin bilgilendirilmesinin gerektiği için yarar vardır

DENETİM VE CEZA UYGULAMALARI

Yapılan zabıta ve kolluk kontrollerinde isterse gelen memur hele de husumet taşıyan birisi ise sudan sebepten ceza yazmamamsı mümkün değil, her ne kadar cezaya itiraz edilir ibaresi olsa da gününde ödeme yapılır mahkeme kararı sonunda kazanılan dava neticesinde ödenen ceza veya cezaların miktarı geri ödenir denilmekte.

TALEBİMİZ

Bu gibi ceza işlemleri itiraz halinde mahkeme kararından sonra ödenir ibaresinin getirilmesini veya idari para cezasının kaldırılarak mahkeme kararına göre ceza verilmesi en azından esnafımıza kendini savunma hakkı verilmesini,

Ayrıca T.C.Kanunun amir hükümlerinde idari cezanın dışında bir de yargının verdiği cezalar bulunmakla bir suçtan iki kez ceza verilmekte bu da bize maddi sorun yaratmakta.

TÜTÜN VE TÜTÜN MAMÜLLERİNİN ZARARLARI KANUNU

İnsan sağlığının sadece sigara içilmesinin dışındakiler değil insana zarar verecek yiyecek ve içecek kullanılan tüm zararlı maddelere karşı olduğumuzu bilinmesini isteriz.

Hormonlu sebze, çocuk oyuncakları , yollarda yürürken kalkan toz, hava kirliliği,

kaçak yollardan gelen kömür, ilköğretim okullarının önünde satılan uyuşturucu maddeleri… bunlar gibi sayabileceğimiz bir çok insan sağlığına zarar veren maddeler bulunmakta.

TALEBİMİZ

Yasa çıkmadan evvel açılmış bulunan eğlenme, dinlenme ve konaklama tesislerinde yasa tarafından verilen uzun denilebilir zaman verilmesine rağmen salonun tümüne getirileri yasaklama milyonu aşan işyerleri, milyonları aşan çalışanların mağduriyetleri olarak görülmekte.

Yasa metni değişikliği yapılarak sigara içilir bölüm yapılır ibaresi getirilecek bu sorunun ortadan kalkacağını düşünmekteyiz, hem işletmeci hem de çalışanın mağduriyetinin

Ortadan kalkacağına inanmaktayız.

Hiçbir sağduyulu insanın insan sağlığına zarar veren bir şeyi savunma hakkı olduğu

zannedilmemektedir, ancak mağdur olmamaları için tedbir gerekli olduğu düşünülmektedir

Sadece sigara değil yukarıda sayılan zararlı maddelere gerekli tedbir alınacağını düşünmekteyiz.

Umuma açık işyerleri diğerlerinden farklı denetime tabi tutulmakta bir o kadarda hor görülmekte birden fazla birimlerce denetlenmekte,

BAKTIĞIMIZDA

Başta kolluk kuvvetlerince, belediye zabıtasınca, Tarım İl Müdürlüğü, milli eğitim müdürlüğü, vergi denetmenleri tabi ki yasalar ülkede yaşayan bireylerin yararına çıkarılır. Ancak bizim iş yerlerimize yapılan uygulama denetimden ziyade bazı birimlerce sorgulama ve sözlü şiddete hatta resmen şiddet uygulanır duruma geldiği görülmekte , yetkilerinin dışına çıkılmakta zenci – beyaz gibi düşünülmekteyiz.

Tabi ki her kurum her birim her meslekte olduğu gibi bizde yasaların dışına çıkıldığını hissetmekteyiz, ancak insanca yasalarca muamelenin hakkımız olduğunu düşünmekteyiz.

İnsan hakları ve demokrasi dediğimiz bir ülkede yaşıyor isek ki öyle herkesin görevini yasalar çerçevesinde yapmasının gereğine inanmaya çaba sarfetmekteyiz.yasalara uygun çalışanları koruyup kollamak herkesin vazifesi , yasadışı hareket edenlere verilecek cezalara saygılı olduğumuzu hiç kimsenin savunacağına inanmaktayız.

Çıkan ve çıkarılacak Avrupa uyum yasalarının buna uyum sağlaması için elimizden gelen her tür çalışmaya katkı ve önem verdiğimizi açıkça belirtiyoruz.

VERGİLENDİRMELER

ÜLKEMİZİN GELİR DAĞILIMINA BAKILDIĞINDA SANKİ HER İL VE İLÇE ,BELDE , KÖY KALKINMADA ÖNCELİKLİ İLLER DIŞINDA AYNI VERGİ SİSTEMİ BAZI KALKINMADA ÖNCELİKLİ İLLERDE DAHİL OLMAK SURETİYLE UYGULANMAKTA.

METROPOL TURİSTİK SANAYİSİ GELİŞMİŞ İLLER OLARAK SAYILARI ÜLKENİN ÜÇTE BİRİNE TEKAMÜL ETMEKTE OLDUĞU GÖRÜLEBİLİR, ANCAK ALINAN YÜZDELİK VERGİ ÜÇTE İKİLİK KISMINA DA SOSYAL GÜVENLİK YASASI DAHİL BİR ÇOK GİRDİLER AYNEN METROPOL İLLERE EŞİT UYGULANMAKTA, BUNUN YANINDA DOLAYLI VERGİLER OLARAK KAZANCIMIZIN VERGİSİNİN ÜSTÜNDE OLDUĞUNU GÖRMEKTEYİZ.

GÖRÜŞÜMÜZ

METROPOL VE TURİSTİK İLLER DIŞINDAKİ İLLERE VERGİ, SOSYAL GÜVENLİK , KREDİ FAİZLERİ EN AZ BEŞ PUAN DÜŞÜRÜLMELİ, YAŞAM SİSTEMLERİ, SOSYAL HAKLARI , SAĞLIK, EĞİTİM, MİLLİ GELİR DURUMLARI HERKESÇE BİLİNMEKTE AMA TÜM GİRDİLER AYNI TUTULMAKTA, 21. ASRA AYAK BASILAN ÜLKEMİZDE BUNLAR GÖZ ÖNÜNE ALINARAK GEREKLİ TEDBİRLERİN ALINMASINI,

BİLİNDİĞİ GİBİ MEMUR İŞÇİ , DOLAYLI VERGİLERDEN SADECE EVİNİN VERGİLERİNİ ÖDEMEKTE, ESNAFIMIZ İSE BU VERGİLERİ İŞ YERİNDE DE ÖDEMEKTE DOLAYLI ÖDEDİĞİMİZ BU VERGİLERİ GELİRİMİZDEN DÜŞÜREMEMEKTEYİZ.

ŞİRKET DÜZEYİNDE ÇALIŞAN İŞLETMELER KAĞIT MENDİLİ BİLE GİDERLERE İŞLEME İMKANINA SAHİPLER. ESNAF İSE ALDIĞI DEMİRBAŞ MALZEMEYİ, ARACININ YAKITINI, ESKİYEN MEFRUŞATINI VERGİSİNDEN DÜŞEMEMEKTE GEÇİM HAKKI İSE HİÇ TANINMAMAKTA YERİ GELDİĞİNDE ESNAF AZ VERGİ VERİYOR DENMEKTE.

YAPILACAK YASA DEĞİŞİKLİĞİ İLE ESNAFA ASGARİ ÜCRET KADAR GEÇİM İNDİRİMİ GETİRİLMESİNİN ELZEM OLDUĞUNU DÜŞÜNMEKTE GEREKLİ OLDUĞUNA İNANMAKTAYIZ.

BAZI AVRUPA ÜLKELERİNDE İLK İŞYERİ AÇAN ESNAFA İKİ YIL FAİZSİZ KREDİ VERİLDİĞİ İKİ YIL SONUNDA ÇOK KÜÇÜK FAİZLERLE GERİ DÖNÜŞÜ YAPILMAKTA HATTA İKİ YILIN SONUNDA İSE KAÇIRILAN VERGİYE ASLA GÖZ YUMULMAMAK TA VE CAYDIRICI CEZALAR GETİRİLMEKTEDİR.KÜÇÜK.

ESNAFIN BÜYÜMESİ BAHSETTİĞİMİZ KREDİ VE VERGİ SİSTEMİ SAYESİNDE BÜYÜMESİ DAHA KOLAY DURUMA GELİR. % 20 KREDİ İLE İŞYERİ AÇAN AYNI ZAMANDA VERGİ TAHAKKUK KREDİ FAİZİ UYGULANMAYA BAŞLAMASIYLA HİÇBİR KÜÇÜK ESNAFIN BÜYÜMESİ MÜMKÜN GÖRÜLMEMEKTE YETKİLİLER BÜYÜMENİZ GEREKİYOR DER İKEN ALTERNATİF GÖSTEREMEMEKTE SORUNUN ÖRNEK GÖSTERDİĞİMİZ ŞARTLAR İLE M UVAFFAK OLUNACAĞINI DÜŞÜNMEKTEYİZ

ESNAF KANUNLARI

1952 YILLARINDA ESNAFIN HAK VE HUKUKUNU KORUMAK İÇİN ESNAF DERNEKLERİ ADI ALTINDA KURULARAK HAYATA GEÇİRİLİMİŞ 1964 YILINDA KURULAN KAMU KURUMU NİTELİĞİNDE DERNEKLER SIFATINI ALARAK KANUNLA DERNEK OLARAK 1991 YILINA KADAR DEĞİŞİKLER YAPILMIŞ YETERLİ OLMASA DA BAZI HAKLAR TANINMIŞ

1991 SONRASINDA 507 SAYILI KANUN ESNAF VE SANATKARLAR ODALARINA DÖNÜŞTÜRÜLEREK MESLEK ODASI SIFATINI ALARAK BİR NEBZE DAHA YETKİLENDİRİLMİŞ ODA SIFATI ESNAF KURULUŞLARINA YETMEMEKLE BERABER HEM ESNAFA HEM DE ESNAFIN İDARECİLERİNE GÜVEN VEREN DURUMA GETİRİLMİŞ.

O ZAMANDAN SONRA 507 SAYILI KANUN A ODA ARAÇLARINA RESMİ PLAKA ODA BAŞKANLARINA SİLAH TAŞIMA RUHSATI GETİRİLMİŞ (BUNLAR NEYE YARARSA) SANKİ YAPILMASI GEREKEN EN ÖNEMLİ KONULAR HER SORUN BİTMİŞ TEŞKİLAT İHTİYAÇLARI RESMİ PLAKA VE SİLAH RUHSATI İLE BİTİYORMUŞ GİBİ.

1991 YILINDAN 2005 YILINA KADAR SORUNLARIMIZMIŞ GİBİ DEĞİŞİKLİKLER BİR YANA 507 SAYILI KANUNUN ÇIKARILMASINDA EMEĞİ GEÇEN BAŞTA 8 NCİ CUMHURBAŞKANIMIZ RAHMETLİ TURGUT ÖZAL BAŞTA OLMAK ÜZERE DAHA EVVELKİ KANUNLARDA BAĞ- KUR DAHİL 9 NCU CUMHURBAŞKANIMIZ O GÜNKÜ BAŞBAKANIMIZ SAYIN SÜLEYMEN DEMİRLE’E ŞÜKRANLARIMIZI SUNUYORUZ.MERHUM MESUT CAN A SAYIN HÜSAMETTİN TİYANSANA , SAYIN KASIM ÖNADIMA, SAYIN MEMDUH ÜREYEN E, SAYIN KAMİL KABAKÇI YA , HALEN ESNAFIN MEŞAKKATLİ SORUNLARINI YAŞAYARAK SAHİP ÇIKANLARDAN SAYIN FEHMİ GENÇ E , SAYIN HÜSNÜ ÇINAR A, SAYIN CEMAL TERCAN A , SAYIN DERVİŞ GÜNDAY A, BURALARDA GÖREV ALAN SAYIN ALİ PAŞA AKSU YA , ŞU AN GENEL BAŞKANIMIZ SAYIN BENDEVİ PALANDÖKEN E ALT KADROLARDA ESNAF İÇİN ÇALIŞAN GENEL MERKEZİMİZİN TÜM TEMSİLCİLERİNE ŞÜKRANLARIMIZI SUNARIZ.

5362 SAYILI ESNAF SANATKARLAR MESLEK KURULUŞLARI KANUNU

07.06.2005 TARİH 5362 SAYILI RESMİ GAZETE YAYINI İLE YÜRÜLÜĞE GİREN ESNAF VE SANATKARLAR MESLEK KURULUŞLARI KANUNUNUN YÜRÜRLÜĞE GİRMESİYLE BİR ÇOK MADDE VE BENTLERİ BAZI SORUNLARI ÇÖZMESİYLE BAZI SORUNLARI DA BERABER GETİRMEKTE.

ANA KONULARDA İYİLEŞME

İSTENMEYEN BAZI SORUNLAR YAŞADIĞIMIZ;

A.BAŞKANIN TEK DERECELİ SEÇİLMESİ

B.ÜYE SAYISINA GÖRE MAAŞ VE HAKKI HUZURLAR

C.RESMİ KURUM, BANKALAR, BELEDİYELERDEN İSTENEN ODA KAYIT BELGESİ http://ukviagras.com/ed/levitra-uk/

D.MESLEKİ BELGELERİN KAPSAM İÇİ KAPSAM DIŞI MESLEKLERDEKİ BELGELERİN BAZI RESMİ VE ÖZEL KURUMLARDA ÖNEM KAZANMASI.

E.ODAYA KAYITLARDA İŞYERİNİ AÇAN ESNAFIN YÜZDE YÜZ OLMASAS DA % 80 MESLEK ODASINA KAYIT İÇİN ZORUNLU TUTULMASI.

F.ÜYELİK ŞARTLARINDA VERGİ KAYDI ARANMASI , NAYLON ÜYENİN ORTADAN KALKMASI ÜYELİĞİN SON BULMASI.

G.GENEL KURULUN YÖNETİME VERDİĞİ YETKİLER YETERLİ OLMAMAKLA BİRLİKTE

H.DENETİM DİSİPLİN KURULLARINDA ARANACAK LİSE MEZUNU OLMA ŞARTI VE YETKİLERİ,

İ.MAHKEME KARARI KALDIRARAK SAYISAL AZINLIĞA DÜŞMESİ HALİNDE ODANIN FESHİ,

J.ODA KURULMASINDA ÜYE SAYISININ 500 OLMASI,

K.ODALARIN ELEKTRONİK ORTAMA GEÇİRİLMESİNİN GETİRİLMESİ.

MADDİ KONULARDA YAŞANAN SORUNLU MADDELER

  1. ODAYA YENİ KAYITLARDAN KAYDİYE ÜCRETİ ALINMAMASI
  2. 3308 SAYILI MESLEK EĞİTİMİ KAPSAM DIŞI ODALARDAN HİÇBİR EĞİTİM VERİLMEMESİNE RAĞMEN MESLEK EĞİTİMİ İÇİN BİRLİK, FEDERASYON, KONFERASYONA EĞİTİM İÇİN GAYRİ SAFİ BÜTÇEDEN EĞİTİM PAYI ÖDENMESİ,
  3. AYRICA KATILIM PAYI BİRLİK, FEDERASYON İÇİN YÜKSEK OLUŞU ÖDEMEDE ODALARDA ZORLUK YASAMAKTA
  4. ODALARA DİSİPLİN KURULUNUN İLAVE EDİLMESİ

UYGUN GÖRÜLMESİ HALİNDE KANUN DEĞİŞİKLİĞİ

  1. 3308 SAYILI KANUN KAPSAMI DIŞINDAKİ ODALARDAN EĞİTİM PAYI ALINMASI
  2. YENİ KAYIT OLAN ÜYELERİNDE N ÜYE KAYIT BEDELİNİN ODALARCA ALINMASI
  3. BİRLİK VE FEDERASYONLARA ÖDENEN KATILIM PAYLARI GAYRİ SAFİ GELİR YERİNE NET GELİRDEN ALINMASI
  4. BAZI AVRUPA ÜLKELERİNDE UYGULANAN İŞYERİ RUHSATLARININ ODALARCA VERİLMESİ
  5. İŞYERİ AÇILMASI İLİN İLÇENİN NÜFÜS ORANINA UYUMLU OLARAK İZİN VERİLMELİ
  6. İŞÇİ MEMUR EMEKLİSİNE İŞYERİ AÇMA İZNİNE KISTASLAR GETİRİLECEK ESAS ESNAF VE SANATKAR MAĞDUR EDİLMEMESİ

KREDİ SORUNLARIMIZ

YÜZDE DOKUZ ENFLASYON VAR DENMESİNE RAĞMEN ESNAFIN ALDIĞI KREDİLER HER NE KADAR YÜZDE ON ÜÇ DENSE DE KATILIM PAYLARI KESİNTİLER FONLAR İLAVE EDİLDİĞİNDE YÜZDE YİRMİLERİ BULMAKTA ÖZEL BANKALARNKREDİ VERME YARIŞINDA FAKAT ENFLASYON ORANINA BAKILIR İSE ÇOK YÜKSEKLERDE BU GÜNKÜ İŞİMİZ İLE KÜÇÜK ESNAF YÜKÜ TAŞIYAMAMAKTA ESNAFIN ÇOK VE BİLİNÇSİZCE İŞYERİ AÇILMASI PASTANIN PAYINI DÜŞÜRMEKTE GİDERLERE YETERSİZ KALMAKTA YETKİLİLER İSE BÜYÜYÜN DEMEKTE.

ESNAF VE İŞSİZ KAYIT DIŞI ENFLASYONU YAŞANAN ÜLKEDE KÜÇÜK ESNAF NE KADAR BÜYÜR BUNU ANLAMAKTA ZORLANMAKTAYIZ.BİZ EKONOMİST DEĞİLİZ FAKAT KENDİ KENDİMİZ İDARE EDENLERDENİZ, DEVLETİMİZE KATKIMIZ OLUR ZARARIMIZ OLMAZ.

BUGÜNE KADAR HİÇBİR KAHVECİNİN BANKA HORTUMLADIĞI, HAYALİ İHRACAT YAPTIĞI, NAYLON FATURA KESİP DEVLETİ DOLANDIRDIĞINI KİMSE SÖYLEYEMEZ. AZ DA OLSA DEVLETE VERGİMİZİ ÖDEMEK İÇİN GEREKİRSE KAR GÖZETMEDEN SATIŞ YAPAR EŞİMİZİN ZİYNET EŞYASINI SATAR KREDİ ALIP BORCA GİRER VERGİMİZİ ÖDEMEYE ÇABA SARFEDERİZ AMA KAHVECİ AMA DİĞER KÜÇÜK ESNAFIN AKLINDA DEVLETİNE BORCUNU ÖDEMEK VARDIR.DOLANBAÇLI YOLLARDAN PARAYI KAPIP YURTDIŞINA KAÇARAK KENDİMİ KURTARIR PAŞALAR GİBİ YAŞARIM DÜŞÜNCESİ YOKTUR AKLINDA BİR ÜLKE VARDIR ONUN KANUNLARA RİAYETİ VARDIR SIKINTIYA DÜŞMEDEN EVİNİN YANINDA ÇALIŞAN ELEMANIN RIZKI EN BAŞTA GELENLERDENDİR.

ESNAFA BÜYÜYÜN GELİŞİN DİYEN YETKİLİLER, BU GÜNÜN ŞARTLARIYLA NASIL BÜYÜMEMİZİZİN GEREKTİĞİNİ LÜTFEDİP SÖYLENİR İSE, GETİRCEKLERİ ÖNERİLER ÇIKARACAKLARI KANUNLAR İLE DÜŞÜNMEDEN GEREĞİ YAPILACAĞINDAN HİÇ KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN. BUGÜNE KADAR DEVLETİNE HİÇ KARŞI GELMEMİŞ YABANCI ÜLKEYE KAÇMAMIŞ ESNAF YETER Kİ BİZE BİRAZ DESTEK ESİRGENMESİN ÇAR ÇUR EDİLEN YOK EDİLEN LERİN FATURASI KÜÇÜK ESNAFA KESİLEREK KAZANILMAYAN VERGİ DOLAYLI VERGİLERYÜKSEK KREDİ FAİZLERİ İLE ESNAF MAĞDUR OLUP İŞYERİNİ KAPATIP SORUN SİZDE DENMESİN BİZİM BU ÜLKEDEN BAŞKA ÜLKEYE DE ÖZENTİ DUYMADIĞIMIZIN BİLİNMESİNİ TALEP ETMEKTEYİZ.

ÇIKARILMA AŞAMASINDA OLAN İL GENEL VE BELEDİYE GELİRLERİ YASASI

2006 YILINDA HAZIRLANAN HALEN TBMM BULUNAN BU YASA OKUDUĞUNDA TÜM ESNAFIN RÜYASINA GİRECEK NİTELİKTE TAM MADDELERİN OLMAYIP BAZI MADDELERE BAKILDIĞINDA KAHVECİLİK MESLEĞİ İNTERNET SALONLARINA GETİRİLMEK İSTENEN EĞLENCE VERGİSİ , TABELA VERGİSİ , SU , ELEKTRİK ,D OĞALGAZ, OTOPARK ÜCRETLERİNE BAKTIĞIMIZDA YILDA 5 TL ‘ YE KADAR BİR VERGİ GETİRMEKTE BU DA NE ŞARTLARDA ÖDENİR BİLİNMEZ.

İNTERNET SALONLARI

İNTERNET SALONLARI BİLGİYİ İLETİŞİMİ İNSANLARI ÜLKE ÜLKE DOLAŞTIRARAK BİLGİ VE GÖRÜŞÜNÜ TEKNOLOJİK BİR ŞEKİLDE İNSANLARIN GENÇLERİN HATTA YAŞLILARIN ZAMAN ZAMAN BİLGİYE ERİŞME BİLEMEDİKLERİNİ ÖĞRENME İYİ OLANAKLAR DAN YARARLANMA ÇABUK İLETİŞİM KURMA İSTİFADE EDİLİRYERLER OLARAK GÖRMEK VAR İKEN EĞLENCE YERİ DEMEK ABESLE İSTGALDİR. HATTA TELEFONDAN UCUZ YAZILI VE GÖRÜNTÜLÜ OLARAK , YARARLI MEKANLAR ADLANDIRILMALI YASADIŞI OLANLARA DA GEREKEN CEZALAR VERİLMELİDİR.

EĞLENCE YERİ OLARAK GÖRMEK SAKINCALARI DA BERABERİNDE GETİRİR YANLIŞLARA DEĞİL EĞİTİCİLİK DURUMUNA BAKARAK YAPILACAK YANLIŞTAN DÖNÜLMESİNİ TEMENNİ ETMEKTEYİZ.

KAHVEHANELER

YILLARDAN BU YANA HEP SAVUNDUĞUMUZ EĞLENCE YERİ NEDİR, KAHVEHANEYE BAKILDIĞINDA İNSANLARIN SOHBET ETTİĞİ ÇAY KAHVE ALKOLSÜZ İÇECEKLERİN İÇİLDİĞİ YASALARIN SERBEST ETTİĞİ VAKİT GEÇİRMEK İÇİN TAVLA, OKEY, KAĞIT OYUNLARININ ÇAYINA KAHVESİNE OYNANDIĞI OYUNLAR İŞE GİDENLERİN İŞTEN GELENLERİN SOHBET EDİP GAZETE OKUYUP TELEVİZYON İZLEYEREK ÜLKENİN GÜNDEMİNİN KONUŞULDUĞU DAR GELİRLİ İNSANLARIN ÇOK CÜZİ BEDEL İLE HOŞ SOHBET EDİLEN YERLERDİR.TÜRK İNSANIN KAHVE KÜLTÜRÜ YOK SAYILAMAZ DAR GELİRLİ BURALARA GELİR BİRDE SEÇİM ZAMANLARINDA SİYASİLERİN OLMAZSA OLMAZLARIDIR, İŞLERİ BİTİNCE DE BİR DİZİ İSİMLER KOYARLAR

.

GAZİNOYA , BARA PAVYONA , TAVERNAYA, DİSKOYA , DANSİNKE , KAFE ŞANTANA BENZEYEN YERLER DEĞİLDİR.KAHVEHANELER BARDA CANLI MÜZİK DANSÖZ ŞANTÖZ ŞANTÖR YÜKSEK DESİBEL İLE MÜZİK ÇALINMAZ ALKOLLÜ İÇKİ SATILAMZ KONSİMASYON YAPILMAZ.

EĞLENCE YERLERİNE PARASI ÇOK GELİRİ YÜKSEK VEYA TERLEMEDEN HAVADAN PARA KAZANANLARIN GİTTİĞİ YERLER, KAHVEHANEYE BU KESİM ZORLASAN DA GELİP OTURMAZ.İŞTE EĞLENME OYNAMA YERLERİ BU YERLERE KONACAK EĞLENCE VERGİSİ NE İŞLETMECİYE NEDE MÜŞTERİYE DOKUNUR.

KAHVEHANE , ÇAY BAHÇESİ, İNTERNET SALONLARI EĞLENCE VERGİSİNİN KAPSAMI DIŞINA ÇIKARTILMASI DİLEĞİMİZDİR.VERGİ ALACAĞIZ DİYE ÖNLEMEZ HATALARA DAVETİYE ÇIKARILAMAYACAĞINI BEKLEMEKTEYİZ.

ANA KONULARIMIZ OLARAK ODA BAŞKANLARIMIZCA HAZIRLANAN KONULARA İLAVE EDİLEBİLİR SORUNLAR OLMAKLA BİRLİKTE RAPORUMUZDA BAHSE KONU OLANLARA ÖNEM VERİLECEĞİNİ ÜMİT ETMEKTEYİZ.

5510 SAYILI SOSYAL GÜVENLİK YASASI

5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU 16 HAZİRAN 2006 TARİH 26200 SAYILI RESMİ GAZETEDE YAYINLANARAK YÜRÜRLÜĞE KANUNU 10. NCU CUMHURBAŞKANI SAYIN AHMET NECDET SEZER TARAFINDAN YÜRÜTMEYİ DURDURMAK İÇİN YASANIN 15.Cİ MADDESİ İÇİN MÜRACAAT ETMİŞ 35.Cİ MADDENİN BAZILARININ TAMAMI BAZILARININ MADDE BENTLERİ ANAYASA MAHKEMESİ TARAFINDAN 01.01.2007 TARİH 26388 SAYILI RESMİ GAZETEDE YAYINLANARARK OYBİRLİĞİ İLE YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERİLMİŞ , O TARİHTEN BU GÜNLERE KADAR YASANIN DİĞER MADDELERİ YÜRÜRLÜKTE KALARAK İŞLEVLİĞİ YÜRÜTÜLMÜŞTÜR.

ARADAN GEÇEN 2 YIL ÇERİSİNDE YENİDEN DÜZENLEME YAPILARAK MECLİSTEN GEÇEN CUMHURBAŞKANININ İMZASINDAN RESMİ GAZETEDE YAYINLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİRECEK OLAN YASADA ESNAFIN YARARINA OLAN BAZI YENİLİKLER GETİRİLMİŞ BUNUN YANINDA İSE ÖDENEMEYECEK KAZANCA DAYALI PRİMLER 9000 İŞ GÜNÜ KORUNMUŞ MEMURA İŞÇİYE İŞSİZLİK SİGORTASI PARASI GETİRİLMİŞ SNAFA İŞSİZLİK SİGORTASI GETİRİLMEMİŞ İŞÇİNİN ÇALIŞMA GÜNÜ 7200 GÜNE DÜŞÜRÜLMÜŞ ESNAFA BU HAK TANINMAMIŞTIR.

AYNI ÇATI ALTINDA TOPLANMIŞ DENİLEN YASA YİNE DÖRDE BÖLÜNMÜŞ DURUMA GETİRİLMİŞ İŞÇİ MEMUR ESNAF ÇİFTÇİ AYRIMI YAPILARAK AYNI ÇATI ALTINDAKİ YASA DÖRT ODAYA BÖLÜNÜP AYRI AYRI UYGULAMALAR DEVAM ETMİŞ , BAKTIĞIMIZDA ESKİ YASANIN SADECE KURUMLARI BİRLEŞTİRMİŞ AYRICALIKLAR DEVAM ETMEKTEDİR.

18 YAŞINDA ESNAF OLAN BİR KİŞİNİN 9000 İŞGÜNÜ DOLUNCA GERİYE KALAN ZAMAN 22 YIL YA BEKLEMESİ GEREKİR YADA İŞİNE DEVAM ETMESİ GEREKECEĞİNDEN HEMEN HEMEN YARIM ASRI BULAN PRİM SÜRESİ İÇERİSNDE İŞGÜCÜNÜN DÜŞMESİ DEVLETE VERGİ ÖDEMESİ İŞYERİNİN EVİNİN GEÇİM DURUMU NASIL VE N E ŞARTLARDA TAŞIYABİLECEĞİ MESLEĞİMİZDE EN AZ ÇALIŞMA ŞARTLARI 14 SAAT İLE 18 SAAT ARASINDA 50 YAŞINI AŞMIŞ BİR ESNAF OLANA ÇALIŞMA VE TEMPOSUNUN % 50 DÜŞECEĞİ MESLEĞİMİZİN GERÇEKLERİNDEN OLDUĞU HERKESÇE BİLİNMEKTEDİR.

EN BÜYÜK TEMENNİMİZ İŞSİZLİK MAAŞININ ESNAFA DA GETİRİLMESİ 9000 İŞGÜNÜNÜ DOLDURUP EMEKLİLİĞİNİ HAK EDEN ESNAFTAN PRİM ALINMADAN SAĞLIKTAN YARARLANDIRILMASI İŞİNE DEVAM ETME HAKKI TANINMASI.

ÇALIŞAN EMEKLİLERDEN % 10 ALINAN DESTEK PRİMİ BAĞ- KUR EMEKLİSİNDEN % 15 ‘E YANİ % 50 ARTMASININ % 10 ‘A ÇEKİLMESİ VEYA KALDIRILMASI.

SSK , MEMUR EMEKLİSİ YASADAN EVVEL KENDİ NAM VE HESABINA İŞ YAPAN ESNAFIN % 33- % ^5 ‘ E VARAN DESTEK PRİMLERİNİN BAĞ- KUR ESNAFINDAN Kİ KESİNTİ DÜZEYİNE DÜŞÜRÜLMESİ ONLARINDA İŞYERLERİNİ BU YASA ÇIKMADAN EVVEL İŞLERİNE BAŞLAMALARI NEDENİYLE HAKLARININ MUHAFAZA EDİLMESİ.

ESNAF VE SANATKAR İLE İLGİLİ HEM DEVLETİ HEM ESNAFI MAĞDUR ETMEYEN YASALARIN MEMNUNİYET VERİCİ OLDUĞU ANCAK SADECE DEVLETE İYİ ESNAFA SORUNLU ÇIKAN YASALARA ORTASININ BULUNMASI İÇİN ÇABA SARF EDİLMESİ İÇİN GEREKLİ GİRİŞİMLERİN YAPILMASI KARARI HASIL OLDUĞU GÖZLEME DURUMU BENİMSENMEKTEDİR.

GÖRÜŞÜMÜZ

İYİ TARAFINA BAKILDIĞINDA ESKİ AYASAYA GÖRE BİR LİRA PRİM BORCU OLAN ESNAF SAĞLIK SİGORTASINDAN YARARLANAMIYOR İDİ. BU KEZ OTUZ GÜNLÜK PRİM BORCU OLAN SAĞLIK HİZMETİNDEN YARARLANACAK BU SEVİNDİRİCİ TARAFI.

ÖZEL HASTANELERDEN YARALANILMASI DİĞER İYİ TARAFI, 240 GÜN ÖDEME İLE YARARLANILAN SAĞLIK HİZMETİNİN OTUZ GÜNE DÜŞÜRÜLMESİ SEVİNDİRİCİ TARAFI OLARAK BENİMSENMİŞTİR.

BÜYÜK SORUN YAŞANACAK TARAFLARI

BAĞ- KUR’LU ESNAFIN 9000 GÜN PRİM ÖDEMESİ 65 YAŞA GÖRE İŞİNİ YÜRÜTMESİ HATTA MESLEĞİN KALACAĞI BİLE GARANTİ OLAMAYACAĞI HİÇBİR MESLEĞİN VE SANATKARIN 40 KÜSUR YILDA GEÇERLİLİĞİ MÜMKÜN GÖRÜLMEMEKLE BİRLİKTE DEĞİŞEN ÇAĞDA ELLİ YAŞINI AŞMIŞ BİR KİŞİNİN MESLEK VE SANATINI HANGİ GÜCE DAYANARAK DEĞİŞTİRECĞİNİ ŞİMDİDEN GÖRÜLMESİ MÜMKÜN OLAMAYACAĞINI VARSAYIM OLARAK YAŞI İLERLEMİŞ ESNAF VE SANATKAR BÜYÜK SORUNLAR İLE KARŞILAŞACAĞINI BUGÜN İTİBARİYLE TAHMİNİ VE GELECEĞİN GERÇEĞİNİ YAŞAMAYA BAŞLAYAN ESNAF GERÇEKTEN SORUN YAŞAYACAĞI DÜŞÜNCESİNİ TAŞIMAKTADIR. 18 YAŞINDA İŞYERİ AÇACAK BİRİNİN 47 YILDA EMEKLİ OLMASI GEREKMEKTE 30 YILDA BAZI MESLEKLERİN ORTADAN KALKTIĞINI GÖRMEKTEYİZ.AÇTIĞI İŞYERİNDE UZUN VADE YANİ EMEKLİLİĞİ GELENE KADAR KAÇ ADET İŞYERİ DEĞİŞTİRECEĞİ, DEĞİŞEN İŞYERİNDE KAZANCININ NE KADAR ARTIP ARTMAYACAĞI İSTEDİĞİ MUHİT VE SEMTTE İŞYERİ BULUP BULMAYACAĞI , ZAMAN UZUN OLDUĞUNDAN MESLEĞİN ORTADAN KALIP KALKMAYACAĞI

DEVLET SEKTÖRÜNDE ÇALIŞAN MEMUR İŞÇİ ŞARTLARININ GETİRİSİNE GÖRE 65 YAŞINA KADAR ÇALIŞMASI UYGUN GÖRÜLMEKTE SEBEBİ İSE GENÇ YAŞTA AĞIR İŞTE ÇALIŞAN İŞÇİ YAŞI GELİŞTİKÇE DAHA HAFİF İŞLERDE ÇALIŞMA ŞANSI OLABİLİRLİĞİ MEVCUT ÇÜNKÜ DEVLT GÜVENCESİNDE , KEZA MEMUR ZATEN YAŞI 60 OLMADAN İŞİNDEN AYRILMADIĞI GERÇEK , ONLARIN BU GİBİ SORUNU OLMAZ BİR MASADAN KALKAR DİĞER MASA MUTLAKA BULUNUR.ÇÜNKÜ ARKASINDA DEVLET BULUNMAKTA YAPTIĞI İŞTEN ZARAR ETMİŞ KAR ETMİŞ ÖYLE BİR SORUNU NE DEVLET MEMURU NE DE KAMU İŞÇİSİ YAŞAR.

GÖRÜŞÜMÜZÜN İLGİLİLERCE DEĞERLENDİRİLECEĞİNİ UMUT ETMEKTEYİZ.

ABD'deki aileler kişi başı başka yerden daha fazla ilaç satın alırlar. Çevrimiçi eczaneler tarafından sağlanan ilaçların bulunması kesinlikle reçeteli ilaç kötüye kullanımı salgınının katkıda bulunduğu bir yönüdür. Örneğin, Antabuse, kronik alkolik hastalığı olan bazı insanlarda kullanılır. Bu ilaç, Antabuse alırken alkol tüketmeniz durumunda ortaya çıkacak olan rahatsız edici yan etkiler nedeniyle içki içilmemize help olabilir. En popüler ilaçlardan biri Viagra 'dır. Yazımız "Viagra 25mg satın almak al" üzerine odaklanmaktadır. Bilim adamları ne yaklaşık konuşuyorlar ""? Tavsiyemiz kolaydır, ancak "" ile ilgili bilgiye ihtiyacınız varsa tüm fark yaratabilir. Cinsiyet sağlığı açısından çok başarılı olmasa da, your için çok başarılı. Genellikle ilaçlar yan etkilere neden olabilir. Sertifikalı doktor your için bir reçeteyi yayınlayacak, ancak Viagra dahil olacak üzere çözümler your için uygunsa.